بهترین روش مبل شویی و شستشوی مبل در منزل و معرفی کارخانه های مبل شویی

نکات طلایی مبل شویی و شستشو مبل

این مشکل برای همه ما به وجود آمده است که پس از مدتی استفاده از مبل منزل و یا محل کار، مبل ها چرک تاب شوند و یا در اثر بی احتیاطی بر روی مبل ها لکه هایی از چربی غذا، نوشیدنی، رنگ و … به جا بماند که در این صورت می توان از طریق مبل شویی و شستشوی مبل در منزل و یا شرکت های خدماتی این مشکل را به راحتی برطرف نمود.

در ادامه به معرفی انواع روش های مبل شویی ، کارخانه های مبل شویی و شستشوی مبل در منزل و به چند نکته در زمینه شستشوی مبل می پردازیم.

نکات مهم در زمینه مبل شویی

انواع مبل شویی: مبل شویی در منزل یا کارخانه؟

برای شستشو مبل ها ابتدا باید به جنس پارچه مبلی خود دقت نمایید؛ در صورتی که مبل های شما از جنس های حساس و گران قیمت همچون ابریشم باشد بهتر است وظیفه این امر را به دست متخصصان و برخی کارخانه های قالیشویی که این خدمات را انجام می دهند، بسپارید. اما در صورتی که لکه ها و یا آلودگی روی مبل ها اندک است و یا جنس پارچه مبل شما مقاوم می باشد و از حساسیت زیادی برخوردار نمی باشد می توانید مبل شویی را در منزل خود انجام دهید.

مبل شویی توسط کارخانه به چه صورت انجام می گیرد؟

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی و استقبال افراد، برخی شرکت های ارائه خدمات منزل و کارخانه های قالیشویی خدمات مبل شویی و شستشوی مبل را به مشتریان عرضه می دارند که برای این امر از دستگاه هایی مخصوص که به صورت آنتی باکتریال و دارای سیستم خشک کن می باشند استفاده می کنند که زمان مبل شویی و تحویل را به حداقل می رسانند. امر مبل شویی توسط شرکت های خدماتی و کارخانه های قالیشویی، در منزل و یا محل مورد نظر شما، توسط افراد مجرب انجام می گیرد. لازم به ذکر می باشد قبل از شروع به کار در مورد کیفیت کار شرکت و یا کارخانه مورد نظر ، تحقیق کنید تا در پایان کار با مشکل مواجه نشوید.

مبل شویی توسط کارخانه

مبل شویی در منزل را در منزل باید به چه صورت انجام دهیم؟

برای شستشوی مبل های خود در منزل همانطور که پیش تر به آن اشاره شد در مرحله اول باید از نوع و جنس پارچه و چوب مبل های خود اطلاعات کافی داشته باشید. اینکه چه نوع شوینده ای برای شستشوی مبل های شما مناسب تر است؟ و چگونه باید مبل شویی را انجام داد؟ بسیار مهم می باشد.

برای پاسخ به سوال اول شما می توانید از فروشنده ای که مبل های خود را از آن خریداری کرده اید تماس حاصل نمایید تا از جنس پارچه خود مطلع شوید و راهنمایی ها و اطلاعات لازم جهت شستشوی مبل خود را دریافت کنید.

آموزش مبل شویی در منزل

اما برای پاسخ به سوال دوم مراحل مبل شویی را در زیر برای شما متذکر می شویم تا به راحتی بتوانید خود شما این امر را عهده دار شوید.

تمام مراحل مبل شویی و شستشوی مبل که باید در منزل انجام شود

در خدمات منزل که از طرف شما برای شستشوی مبل ویا مبل شویی انجام می شود باید به صورت زیر باشد.

 1. جدا کردن تشک ها و کفی های مبل در صورت جدا شدن.
 2. جارو کردن مبل و تمیز کردن شیار های مبل.
 3. خیس کردن سطح مبل به وسیله دستمال خیس آغشته به مواد شوینده.
 4. کشیدن فرچه و یا برس نرم بر روی مواد شوینده تا زمان کف کردن و از بین رفتن لکه ها.
 5. با دستمالی نم دار کف ها را پاک کرده.
 6. سپس با دستمالی خشک بر روی مبل بکشید تا خیسی اولیه از بین برد.
 7. با استفاده از جارو برقی آب و خاک مبل ها خشک نمایید.
 8. در صورت نبود جارو آب خاک مبل ها را جلوی نو خورشید و یا کولر و یا پنکه خشنک نمایید.
 9. چوب مبل ها را با دستمالی مرطوب و یا پارافین تمیز کنید.

دو نکته مهم:

 1. مرحله فرچه کشیدن و دستمال کشیدن را بخش بخش انجام دهید زیرا در غیر این صورت آب و مواد شوینده به داخل بدنه و کلاف مبل وارد می شوند و باعث آسیب دیدن مبل ها می گردد.
 2. از جارو برقی معمولی استفاده نکنید زیرا با نفوذ آب به داخل جارو برقی باعث سوختن موتور آن می شوید.
خشک کردن مبل با دستگاه مبل شوی خانگی

چند روش برای لکه بری مبل:

گاهی مبل ها نیاز به شستشوی اساسی و کامل ندارند و تنها با چند ترفند ساده که به آن ها اشاره خواهیم کرد، می توان از شر لکه ها خلاص شد!

چند روش از بین بردن لکه مبل
 • از بین بردن لکه مرکب: محل مورد نظر را مقداری خیس کنید و نمک بر روی آن بریزید و با دستمال و یا اسفنج آن را پاک کنید. مراقب باشید که لکه مرکب را زیادی خیس نکنید چون پخش می شود!
 • از بین بردن لکه چربی: نمک و الکل را ترکیب کنید و آن را روی لکه چربی بمالید، سبب از بین رفتن لکه چربی می گردد. برای پارچه هایی از جنس ابریشم کاغذی بر روی لکه قرار دهید و اتو داغ را روی کاغذ بگذارید تا چرب پارچه به کاغذ بچسبد.
 • از بین بردن لکه خون: نشاسته و آب را به صورت غلیظ ترکیب کنید و بر روی لکه خون بریزید مدتی زمانی اجازه دهید تا ماده مذکور خشک شود سپس آن را بتراشید و محل مورد نظر را با دستمال پاک کنید.
 • از بین بردن لکه نوشابه: تنها کافی است روی محل مورد نظر نمک ریخت و پس از چند دقیقه با دستمالی نمدار آن را پاک کرد.
 • هیچگاه از مواد شوینده قوی همچون گلیسیرین، آمونیاک، آب ژاول و سدیم برای از بین بردن لکه ها استفاده نکنید زیرا در مبل شویی دچار بروز آسیب های جدی می شوید.
بهترین روش مبل شویی و شستشوی مبل در منزل و معرفی کارخانه های مبل شویی
5 (100%) 2 vote[s]

مطالب مرتبط برای شما...

نظر شما

Your email address will not be published.