رنگ و نقاشی ساختمان و معرفی بهترین نقاش های ساختمان به همراه هزینه

building painting
رنگ و نقاشی ساختمان یکی از قدیمی ترین مشاغلی است که قبل از کاغذ دیواری رواج و رونق بسیاری داشته است و هنوز هم مورد استقبال بسیاری از افراد می
باشد.
در این صفحه قصد داریم به معرفی انواع رنگ، نکاتی پیرامون نقاشی ساختمان، قیمت نقاشی ساختمان در تهران، مقایسه آن با کاغذ دیواری و تفاوت در قیمت رنگ ها بپردازیم.

معرفی انواع رنگ

رنگ ساختمان در واقع پوششی مناسب برای گچ می باشد که باعث زیبایی و جلوه دیوارهای خانه و یا محیط کار ما می شود که در چهار نوع مختلف نقش پوشش را ایفا می کند:

  1. رنگ روغنی
  2. رنگ پلاستیکی
  3. رنگ آکریلیک
  4. رنگ مولتی کالر
  5. رنگ بلکا

که در زیر به معرفی هر یک از آن‌ها می پردازیم.

قیمت نقاشی ساختمان در تهران در سال 1398

 1. قیمت نقاشی با رنگ های روغنی از متری 14.000 تومان تا 21.000 تومان
 2. رنگ های پلاستیکی از متری 7.000 تومان تا 10.000 تومان
 3. قیمت با رنگ های آکریلیک از متری 12.000 تومان تا 21.000 تومان
 4. رنگ مولتی کالر از متری 10.000 تومان تا 17.000 تومان
 5. رنگ بلکا از متری 8.000 تا 20.000 تومان

البته به خاطر داشته باشید که قیمت ها به صورت حدودی می باشد یعنی بسته به نوع رنگ انتخابی شما، جنس رنگ، زیر کار این قیمت ها به طور دقیق از طرف نقاش تعیین می گردد.

چرا هزینه نقاشی ساختمان در تهران متغیر است؟

قیمت نقاشی ساختمان

بیشترین و مهمترین عامل که در هزینه نقاشی ساختمان تاثیر گذار است زیر ساخت های موجود خانه هستند که پس از بررسی نقاش این مهم مشخص خواهد شد.

عامل دیگر کیفیت خود رنگ نقاشی ساختمان است که درجه یک باشد ویا … که این مورد هم از طرف شما مشخص خواهد شد.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که هزینه نقاشی ساختمان در نهایت چقدر برای شما تمام خواهد شد؟

اجازه دهید دو مثال برای شما بیاوریم تا این مهم به درستی بازگو شود:

فرض کنید می خواهید خانه خود را رنگ کنید و با نقاش ساختمان صحبت کرده اید که یکی مبلغ 2.000.000 تومان دستمزد به شما داده است و دیگری مبلغ 2.500.000 تومان.

به نظر شما کدامیک می تواند عاقلانه تر باشد؟ در اینجا باید دقت کنید که برخی از نقاشان ساختمان مبلغ کمتری را بیان می کنند اما در پایان کار به شما می گویند این تنها مبلغ دستمزد و رنگ دیوارها می باشد و رنگ چهارچوب ها و یا ابزار مورد استفاده را محاسبه نکرده ام!

اما نقاشی که قیمت بالاتری می گوید از صفر تا صد نقاشی ساختمان را در نظر گرفته و قیمت نهایی را به شما ابلاغ نموده است.

پس دقت داشته باشید که هنگام اقدام به رنگ ساختمان حتما از نقاش ساختمان بخواهید که مبلغ نهایی را به صورت شفاف به شما بگوید.

مثال بعدی در مورد متری بودن قیمت می باشد:

فرض کنید خانه ای 100 متری دارید و می خواهید آن را با رنگ روغن نقاشی کنید؛ نقاشی به شما می گوید متری 15.000 تومان و نقاش دیگر می گوید متری 20.000 تومان و در نهایت شما نقاشی که قیمت هر متر را کمتر می گیرد انتخاب می کنید و فرض می کنید که در نهایت باید مبلغ 1.500.000 تومان به عنوان تسویه نهایی بپردازید.

اما با مبلغ بیشتری مواجه خواهیدد شد! در واقع اینجا نقاش برای جذب مشتری هزینه های جانبی و ابزار مورد استفاده را در نظر نخواهد گرفت و در پایان هزینه را به صورت جداگانه درخواست می کند!

اما نقاشی که قیمت بیشتری برای هر متر می دهد تمام هزینه ها را در نظر خواهد گرفت.

پس در این قسمت نیز توجه داشته باشید که هیچگاه قیمت هر متر را نپرسید و در نهایت از نقاشان بخواهید که قیمت نهایی را به شما بدهند.

نقاشی و رنگ ساختمان برای اتاق کودکان

نقاشی ساختمان اتاق کودک

تمامی کودکان ویا فرزندانما دارای وصایل شخصی مثل لباس، خمیر دندان و مسواک، غذاهای اختصاصی، تفریحات مخصوص به خود و… هستند پس چرا نباید رنگ اتاق آنها به صورت اختصاصی و مخصوص کودکان باشد؟

در بیشتر مواقع تمامی کودکان علاقه خاصی به نقاشی و کثیف کردن دارند، یا خاسته یا ناخاته. به دیوار دست یا لگد می زنند، جوهر یا مداد روی دیوار می کشند، غذا روی دیوار می پاشند و… .

برای اختصاصی بودن رنگ اتاق کودکان یک مثال می زنیم.

اگر توجه کرده باشید رنگ نیمه پایین دیوار مهدکودک ها با رنگ های تیره (رنگهای پررنگ) نقاشی شده است. به این سادگی میتوانند آن قسمت را به سادگی تمیز کنند و لکه ویا هر چیز دیگری که در این قسمت که بیشتر قابل دسترس بودن کودکان است را تمیز و پاک کنند.

نیازی نیست که به دنبال رنگ های خاصی برای نقاشی ساختمان اتاق کودک بگردیم و برای آن هزینه اضافه تری پرداخت کنیم. هر رنگی که بتواند لکه ها را کمتر نمایش دهد و به سادگی قابل شستشو باشد می توانیم استفاده کنیم.

برای مثال می توان گفت که رنگ پوست تخم مرغی بهتر از رنگ مات است، رنگ ساتنی بهتر از رنگ پوست تخم مرغ است، نیمه براق بهتر از رنگ ساتن است و…

توجه داشته باشید که ایده استفاده از نوع و سبک نقاشی ساختمان که در مهدکودک ها استفاده و نقاشی می شود مناسب برای اتاق های کودکان نیست.

رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

رنگ روغنی یکی از پرکاربرد ترین و با کیفیت ترین نوع از رنگ های ساختمان محسوب می شود و در سه نوع رنگ روغنی مات، براق و نیمه براق تولید می شوند که اصولا به دلیل رعایت استاندارها و همچنین مقاوت بیشتر در برابر گرد و دوده و قابل شست و شو بودن دیوار ها در نقاشی ساختمان از آن استفاه می شود.

اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنیم این است که رنگ های روغنی که در نقاشی ساختمان از آن ها استفاده می کنند دارای سرب می باشند و تا سال ها این مواد مضر از بین نخواهند رفت به همین دلیل کارخانه هایی به تولید رنگ های بدون سرب روغنی در کشور پرداخته اند.

نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود، رنگ های روغنی که جزء دسته مات هستند غیر قابل شست و شو می باشند و همچنین به طور کلی رنگ های روغنی به خوبی معایب دیوار را پوشش نمیدهند و حتما باید قبل از شروع رنگ کاری، زیر سازی مناسب دیوارها انجام  شود.

رنگ روغنی در نقاشی ساختمان

رنگ پلاستیکی در نقاشی ساختمان

رنگ های پلاستیکی به جهت اجرا و خشک شدن سریع آن ها، بدون بو بودن این نوع رنگ ها و قابلیت پوشانندگی بالا حائز اهمیت می باشد.

اما تفاوتی که با رنگ روغنی دارد در غیر قابل شست و شو بودن صد در صد این نوع رنگ می باشد که اکثر ایرانیان از رنگ پلاستیکی برای رنگاری سقف ساختمان و داخل کمد دیواری از آن استفاده می کنند؛ رنگ پلاستیکی به دو دسته نیم پلاستیکی و تمام پلاستیکی تقسیم می شود.

برخی از فروشندگان نوع تمام پلاستیک آن را قابل شست و شو اعلام می کنند که طبق تجربیات این حرف صحیح نمی باشد!

قیمت انواع نقاشی و رنگ ساختمان

رنگ آکریلیکی در نقاشی ساختمان

رنگ های آکریلیکی در سه نوع براق، مات و نیمه براق در بازار موجود می باشند؛ این نوع از رنگ نسبت به رنگ های پلاستیکی درصد شست و شو بیشتری دارند اما به طور صد در صد قابل شست و شو نیستند.

از جمله مزایای رنگ های آکریلیک می توان به مقاوت آن در برابر رطوبت، بوی کمتر، اجرای سریع آن و همچنین به پوشش دهی بالا و دوام بالای آن اشاره کرد. غیر از رنگ آکریلیک، به رنگ ضد زنگ آکریلیک که برای سطح های فلزی و رنگ آستری آکریلیک که به عنوان لایه زیرین رنگ آکریلیک از آن استفاده می شود، می توان نام برد.

رنگ مولتی کالر در نقاشی ساختمان

رنگ مولتی کالر در نقاشی ساختمان

مولتی کالر درواقع رنگی است که دارای یک رنگ زمینه می باشد و چند رنگ دیگر مانند رگه هایی داخل آن رنگ زمینه وجود دارد؛ از رنگ مولتی کالر به سبب مقاوت بسیار بالای آن در برابر آلودگی می توان در رنگ کاری مکان های پر رفت و آمد نظیر مکان های عمومی استفاده کرد.

این نوع از رنگ ساختمان قابلیت شست و شو کامل و صد در صد را ندارد اما همانطور که گفته شده به دلیل بافت رنگ و قابلیت بالا در جذب آلودگی ها، نسبت به رنگ های دیگر کمتر نیاز به شست و شو دارد.

از مزایای دیگر رنگ مولتی کالر می توان به تنوع زیاد آن، بدون بو بودن، ترمیم راحت، پوسته نشدن رنگ و همچنین اجرای سریع آن، مخصوصا برای مکان هایی که خالی کردن فضای آن ها دشوار است، نام برد.

اما با توجه به مزایای زیادی که این نوع از پوشش رنگ دارد باید به این نکته بسیار توجه کرد که قبل از استفاده از رنگ مولتی کالر باید با یکی از رنگ های روغنی، پلاستیکی و یا آکریلیک دیوار را زیر سازی کرد و همچنین پس از مدتی برای اینکه دوباره بخواهیم از رنگ های پلاستیکی و … استفاده کنیم.

به دلیل ناهمواری های موجود در رنگ مولتی کالر باید هزینه زیادی به جهت آماده سازی و یک دست کردن دیوار ها پرداخت کنیم.

رنگ بلکا در نقاشی ساختمانرنگ بلکا در نقاشی ساختمان

رنگ بلکا که در قالب الیاف های سلولزی تشکیل شده اس دارای سه طرح مختلف رشته ای، نرم و دانه دار می باشد که به دلیل سلامت بهداشت و همچنین تولید نکردن مواد مضر مورد استقبال کشورهای پیشرفته قرار می گیرد. از دیگر مزایای استفاده از رنگ بلکا حین رنگ آمیزی ساختمان می توان به:

 1. عدم ایجاد حساسیت و بهداشتی بودن
 2. مقرون به صرفه
 3. عایق مناسب گرما و سرما به دلیل الیاف موجود در بافت رنگ
 4. شستشو آسان
 5. تنوع در طرح و رنگ
 6. در کمترین زمان قابل اجرا می باشد
 7. پوششی مناسب برای دیوار های قدیمی و پر ترک
 8. درصورت آسیب پذیری به راحتی بازسازی می گردد
 9. ترک نمی خورد
 10. مستحکم در مقابل ضربه

کاربرد براق کننده ها در نقاشی ساختمان چیست؟

زمانی که کار رنگ آمیزی ساختمان شما به اتمام می رسد فراموش نکنید که باید به قسمت های چوبی ساختمان نظیر چهارچوب درب، خود درب ها و حتی وسایل چوبی موجود در منزل نیز توجه کرد.

از این رو می توانید با استفاده از براق کننده های مخصوص شفافیت و زیبایی قابل توجهی به قسمت های مذکور انتقال داد که با استفاده از روغن جلا و کیلر می توان این امر مهم را پیاده سازی نمود.

استفاده از روغن جلا و همچنین کیلر بسیار آسان می باشد به این ترتیب که می توانید پس از خرید روغن جلا و کیلر از فروشگاه های معتبر رنگ و نقاشی ساختمان، مقداری آن را رقیق کنید و سپس با ابزار قلمو آغاز به کار نمایید که حلال کیلر نیز تینر فوری می باشد.

کاربرد براق کننده ها در نقاشی ساختمان چیست؟

دقت داشته باشید که اگر چوب مورد نظر دارای خلل و فرج باشد می توانید ابتدا این خلل ها را به وسیله مایعی شفاف به نام سیلر پر کنید سپس پس از خشک شدن شروع به زدن کیلر و روغن جلا کرد. توجه داشته باشید که روغن جلا مقاوتی بالایی در برابر رطوبت، آب و گرما ندارد.

براق کننده

مقایسه قیمت انواع رنگ ساختمان

همانطور که در بحث قبلی به آن اشاره شد هر یک از رنگ های ساختمان دارای ویژگی های منحصر به فردی می باشند که همین ویژگی ها سبب ایجاد تفاوت در قیمت پایانی رنگ ها شده است.

اما به طور کلی می توان گفت رنگ ساختمان روغنی و نیمه روغنی، آکرلیک و همچنین مولتی کالر نسبت به رنگ های پلاستیکی به دلیل ویژگی های بهتر از قیمت بالاتری برخوردار می باشند.

برندهای برتر رنگ ساختمان

زمانی که تصمیم به تغییر رنگ و نقاشی ساختمان خود دارید و به فکر تغییر دکوراسیون داخلی و یا دکوراسیون اداری هستید، پس از انتخاب رنگ و محیطی که می خواهید آن را نقاشی کنید این سوال به ذهن شما می رسد که کدام برند رنگ ساختمان از کیفیت بیشتری برخوردار است؟

برای این کار شما می توانید به فروشگاه های لوازم ساختمانی معتبر مراجعه کنید و از فروشندگان کمک بخواهید و یا از تجربیات نقاشان کاردان کمک بگیرید. اما ما هم در این قسمت به برخی از رنگ های ساختمانی با کیفت اشاره می کنیم; از جمله رنگ سحر، رنگ هاویلوکس، رنگ هادی، رنگ پیکو و رنگ ساختمان پارس که در فروشگاه های معتبر موجود می باشند.

ویدیو آموزش نقاشی ساختمان

ویژگی های یک نقاش ماهر ساختمان چیست؟

نقاش ساختمان

نقاشی ساختمان مانند هر حرفه دیگری نیاز به تجربه و مهارت کافی دارد که در ادامه به چند نکته مهم اشاره خواهیم کرد:

 • نقاش ماهر باید خوش قول باشد و در اسرع وقت سر کار خود حضور یابد.
 • نقاش ساختمان باید دارای پروانه کسب باشد
 • اطلاعات به روز از انواع رنگ ها و علم ترکیب انواع رنگ
 • رنگی که مد نظر مشتری می باشد با بهترین کیفیت درست کند.
 • آگاهی کافی در مورد اینکه چه رنگی برای چه قسمتی از خانه و یا محل کار متناسب می باشد.
 • هنگام شروع تا پایان کار نظافت را رعایت کند.
 • مشتری مدار باشد و به نوع انتخاب مشتری احترام بگذارد مگر در مواقعی که مشتری علم کافی نداشته باشد.
 • در زمان تعیین شده کار خود را به پایان برساند و کم کاری نکند.
 • با سلیقه باشد و بتواند پیشنهادات جذابی در مورد چگونگی انتخاب رنگ برای قسمت های مختلف خانه به مشتری ارائه دهد.

مطالب مرتبط برای شما...

 1. m.aq says:

  خیلی خوب بود

 2. Anonymous says:

  تعرفه هرمتر نقاشي خونه چنده

  • admin says:

   باسلام
   در صورت همکاری با مجموعه ای معتبر در همین صفحه اطلاعات تماس درج خواهد شد.
   باتشکر

 3. كمال فرهادي says:

  گچ ديوار اگر ريخته باشه و نقاش بخواد اون قسمت درست كنه هزينه اضافه ميگيره؟

  • admin says:

   باسلام
   بستگی به نوع توافقی که شما با شخص نقاش یا اون مجموعه هست می کنید.
   معمولا کچکاری دیوار دز زمان نقاشی از طرف نقاش صورت می گیره مگر اینکه نوع گچکاری و حجم آن زمان بر باشد.
   در این صورت نیاز به توافق مجدد است.
   باتشکر

نظر شما

Your email address will not be published.