نصب آیفون تصویری و صوتی؛ همراه قیمت و انواع پیشرفته آن

نصب آیفون

نصب آیفون؛ از اساسی ‌ترین ملزومات خانه‌ها هستند، با وجود ساخت آپارتمان‌ها با واحد‌های فراوان، آیفون‌ها نیز دستخوش تغییراتی شده اند که در ابتدا فقط به صورت یک گوشی و یک کلید برای باز کردن درب بودند و پس از آن، تنوع و کیفیت در ساخت آن ها بسیار بیشتر گشت.

در ادامه این صفحه با ما همراه باشید تا با اطلاعات لازم در مورد نصب آیفون، انواع آن، تفاوت ها و اجزای تشکیل دهنده آن ها آشنا شوید.

نصب آیفون تصویری و صوتی

برای نصب آیفون تصویری و صوتی می بایست به متخصصان حاذق در این امر مراجعه نمود زیرا:

 1. نقشه کشی مناسب و دقیق جهت نصب
 2. برق کشی ساختمان
 3. سیم کشی صحیح
 4. انتخاب محل دقیق و مناسب برای نصب آیفون
 5. محاسبه میزان متریال مورد نیاز برای نصب
 6. رعایت نکات ایمنی لازم از صفر تا صد کار
 7. و …

نیازمند متخصصین و تعمیرکاران حرفه ای در این زمینه می باشند تا در نهایت بتوانند کار نصب را بدون دردسر و به اتمام برسانند.

انواع آیفون و مزایای آن ها

به طور کلی درب بازکن‌ها به دو دسته: آیفون‌ صوتی و آیفون‌ تصویری تقسیم بندی می­شوند. بسته به نوع آن ها، نوع ارتباط با مراجعه کنندگان به ساختمان تعیین می­شود.

نصب آیفون صوتی

آیفون‌های صوتی از قدیمی ترین انواع آیفون ها هستند. برای بسیاری از افراد، این مدل کفایت می­کند و نیازی به نصب آیفون تصویری ندارند. به هر حال نوع ارتباط در آیفون صوتی محدود به شنیدن است و شناسایی افراد، با شنیدن صدای آن ها انجام می­شود.

پس از شناسایی، با فشردن دکمه‌ای که بر روی آیفون قرار دارد، درب از درون خانه باز می­شود. عملکرد دکمه درب بازکن به این صورت است که با فشردن آن، انتقال الکتریسیته صورت می‌گیرد و یک ضربه الکتریکی به زبانه قفل درب، باعث باز شدن آن می­شود.

نصب آیفون تصویری

این آیفون ها، در حقیقت مکمل آیفون های صوتی هستند. با فشردن دکمه زنگ توسط مراجعه کننده، پنل تصویری بر روی آیفون در محیط داخلی روشن می­شود و تصویر جلوی درب که توسط دوربین گرفته شده است،  نمایان می­شود.

با پیشرفته‌تر شدن تکنولوژی، امکانات بیشتری به آیفون‌ تصویری اضافه شد. امکاناتی مثل: ضبط تصویر یا گرفتن عکس در هنگام فشردن زنگ، حافظه داخلی و جانبی و بسیاری امکانات دیگر.

از مزایای ضبط تصویر بر روی آیفون‌ها این است که در صورت عدم حضور شخص در خانه یا محل کار، بعد از بازگشت می‌تواند از اطلاعات و عکس‌های ثبت شده استفاده کند.

به آیفون‌ تصویری، امکانات متعددی اضافه شده است، که با توجه به نیازی که مصرف کننده دارد، می­تواند از بین مدل‌های آن یک انتخاب مناسب داشته باشد. هرکدام از این مزایا می­توانند به صورت مجزا در مدل‌های مختلف و یا همگی باهم در یک مدل باشند.

از جمله مزایای آیفون‌های تصویری، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ذخیره صدا و تصویر
 • برقراری ارتباط با زنگ بین واحد‌ها در طبقات مختلف آپارتمان
 • امکان انتقال (دایورت) زنگ بین واحدها
 • باز کردن درب حتی در صورت نبودن در خانه یا محل کار
 • انتقال زنگ آیفون به موبایل یا تلفن ثابت

قیمت نصب آیفون صوتی و تصویری:

تعیین قیمت نصب آیفون برای نوع تصویری و همچنین صوتی آن به عوامل متعددی بستگی دارد که در جدول زیر به آن ها اشاره خواهیم کرد:

متراژ خانه و یا محل کار

مدل انتخابی آیفون

نوع آیفون: تصویری و یا صوتی

تعداد واحدها و طبقات خانه و یا محل کار

جنس سیم و دیگر متریال مصرفی هنگام نصب آیفون

هزینه ایاب و ذهاب نصاب

توجه داشته باشید که اگر پنل و آیفون توسط شخص شما از قبل تهیه شده باشد تنها کافی است دستمزد نصاب آیفون و همچنین هزینه مقدار سیم مصرفی و دیگر مواد مورد استفاده را پرداخت نمایید.

تفاوت در ساختار و نصب آیفون‌ صوتی و تصویری

به غیر از تفاوت بارز این دو نوع آیفون، که در واقع انتقال تصویر است، در ساختار و نصب آیفون‌ تفاوت‌های دیگری نیز وجود دارد.

این تفاوت‌ها به صورت خلاصه، شامل موارد زیر می­شود:

 1. زنگ آیفون‌های صوتی در پنل ایجاد شده است و با سیم به گوشی منتقل می‌شود؛ ولی پس از نصب آیفون‌ تصویری، یک فرمان به واسطه صفحه کلید جلوی درب، به مانیتور موجود در داخل ساختمان ارسال می‌شود و سپس صدا تولید می­شود.
 2. پس از نصب آیفون‌ صوتی، هر سیم به طور جداگانه عمل می­کند (این مورد شامل سیم منفی نخواهد شد) و در صورت اختلال در یک سیم، عملکرد مربوط به همان سیم مختل می‌شود. اما در آیفون های تصویری، هر سیمی دچار اختلال شود، دیگر عملکرد های آن نیز مختل می­شوند.
 3. آیفون‌های تصویری با برق ۲۲۰ ولت کار می کنند، این در صورتی است که نوع صوتی آنها، به این مقدار ولتاژ احتیاج ندارند.

لیست متعلقات آیفون‌ صوتی

قطعاتی که برای نصب آیفون صوتی استفاده می‌شوند به شرح زیر است:

گوشی آیفون: که گیرنده صدا هستند و روی پنل آن، دکمه باز کردن درب قرار گرفته است.

پنل صوتی درب منزل: این پنل، وظیفه فرستادن صدا و به صدا درآوردن زنگ آیفون را دارد و باید ضد آب و در مقابل حرارت مقاوم باشد.

منبع تغذیه: منبع تغذیه برق در آیفون‌های صوتی، خروجی ۱۲ ولت دارد. با توجه به نوع آیفون و شرکت سازنده آن،  تعداد ترمینال ‌های درون منبع تغذیه متفاوت است که ممکن است 2 عدد یا 4 عدد باشد.

 قفل درب بازکن: این قفل‌ها به صورت انتخابی خریداری می­شوند و به عنوان یک گزینه اضافی مورد استفاده قرار می­گیرند. این قفل‌ها متناسب با نیاز مصرف کننده، قابل انتخاب و خریداری هستند.

کابل آیفون: که باید از جنس مرغوب باشد تا دچار آسیب نشود.

لیست اجزای آیفون تصویری

علاوه بر قطعات مشترک با نوع صوتی آن ها، آیفون‌های تصویری متعلقات دیگری نیز دارند.

پنل صفحه کلید: پنل آیفون‌ تصویری نیز استاندارد هایی  مانند، مقاومت در برابر رطوبت و حرارت را دارند و شامل دوربین (برای دریافت و انتقال تصویر به صورت رنگی یا سیاه و سفید) ، محافظ لنز دوربین، گیرنده مادون قرمز (برای شناسایی تصویر در نور کم) ، میکروفون، بلندگو، صفحه کلید، سیستم اتصال به قفل درب و منبع تغذیه است.

صفحه نمایش: صفحه نمایش از اصلی‌ترین متعلقات هنگام نصب آیفون‌ تصویری است، این مانیتور‌ها در سایز‌های مختلف و همچنین مدل‌های لمسی و غیر لمسی هستند.

در پایان:

با جمع بندی از مطالب بالا درمی یابیم که بهتر است نصب آیفون‌ صوتی و تصویری را به نمایندگی ها و متخصصان این زمینه انجام شود. در نهایت، انتخاب نوع آیفون، به نیاز شما و کاری که از یک آیفون می‌خواهید بر می‌گردد و تصمیم گیرنده نهایی در انتخاب مدل خود شما هستید.

مطالب مرتبط برای شما...

نظر شما

Your email address will not be published.