آیا با بهترین ایزوگام و مناسب ترین روش نصب ایزوگام آشنا هستیم؟

ایزوگام

حتما تا به حال نام ایزوگام را بار ها و بار ها شنیده‌ اید. یک پوشش عایق برای پشت بام ها. اما واقعاً ایزوگام چیست؟ و آیا فقط برای پشت بام‌ها استفاده می­شود؟

قبل‌تر ها، حدود ۵۰ سال پیش، از قیر گونی یا آسفالت برای عایق بندی ساختمان‌ها استفاده می­شده است، اما امروزه، ایزوگام مسئولیت عایق بندی ساختمان‌ها را بر عهده دارد.

در حقیقت ایزوگام ها عایق رطوبت هستند و در پشت بام ها، استخر ها، پی ساختمان ها، تونل‌ها و… که در معرض نور و رطوبت هستند استفاده می­شوند که مواد اصلی تشکیل دهنده آن پلی اتیلن، پودر معدنی، آلومینیوم، پلی استر و مواد افزودنی دیگر است

ایزوگام‌ها با توجه به مواد به کار رفته در آن ها و نصب حرفه ای، طول عمری بین ۱۰ تا ۳۰ سال دارند. ضخامت آن ها خیلی زیاد نیست و معمولاً برای سطوح صاف استفاده می­شوند.

مشخصات فنی و متریال ایزوگام

ایزوگام‌ها انواع مختلفی دارند، اما جنس مرغوب آن شامل دو لایه است؛ که لایه زیرین از الیاف شیشه و لایه رویی از پلی استر و منسوجات آن تشکیل شده است.

بین این دو لایه، قیر ذوب شده که با مواد پلیمری دیگری اصلاح شده است، قرار می گیرد. لایه ‌های زیر و روی ایزوگام باید صاف باشند و پارگی در آن ها دیده نشود.

آیا بهترین نوع ایزوگام را می شناسیم؟

این بخش را حتما بخوانید

حتی چین و چروک در رول ایزوگام‌ها نباید مشاهده شود. تقریباً یکدست باشند و مواد دیگر قابل مشاهده ای غیر از مواد موجود در لایه ها، در سطح آن ها نباشد.

ایزوگام‌ها در دمای بین ۱۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد نباید هیچ ‌گونه چسبندگی داشته باشند. سطح رویی و زیرین ایزوگام‌ها باید از دانه‌های ریز معدنی که از چسبندگی آن ها جلوگیری می‌کنند (مثل پودر تالک یا میکا) پوشیده شده باشد.

اصلاح شده است، قرار می گیرد. لایه ‌های زیر و روی ایزوگام باید صاف باشند و پارگی در آن ها دیده نشود. حتی چین و چروک در رول ایزوگام‌ها نباید مشاهده شود. تقریباً یکدست باشند و مواد دیگر قابل مشاهده ای غیر از مواد موجود در لایه ها، در سطح آن ها نباشد.

ایزوگام‌ها در دمای بین ۱۰ تا ۶۰ درجه سانتیگراد نباید هیچ ‌گونه چسبندگی داشته باشند. سطح رویی و زیرین آن ها باید از دانه‌های ریز معدنی که از چسبندگی آن ها جلوگیری می‌کنند (مثل پودر تالک یا میکا) پوشیده شده باشد.

به صورت خلاصه، ایزوگام را با حرارت دادن بر روی سطح مورد نظر می­چسبانند. اما همین کار به ظاهر ساده، نیازمند دانش و تخصص است و از عهده هر شخصی بر نمی‌آید.

ایزوگام به دو دسته تقسیم می شوند

ایزوگام‌ها با توجه به محل نصب آن ها، به دو دسته کلی تقسیم می­شوند:

ایزوگام پِی: که برای استفاده در پی ساختمان‌ها به کار می‌رود. این نوع از ایزوگام، از الیاف شیشه یا پلی استر و ماده آغشته کننده لایه ها، که می‌تواند قیر یا مخلوطی از قیر و سایر مواد اصلاح شده باشد، ساخته شده است.

– ایزوگام بام: از دو لایه نمدی تشکیل شده است که لایه زیرین از الیاف شیشه و لایه رویی از الیاف پلی استر است. قیر و مواد اصلاح شده بین این دو لایه قرار می­گیرند و عایق را تشکیل می‌دهند.

ایزوگام هایی با روکش آلومینیوم نیز برای استفاده در پشت بام‌ها ساخته شده اند که بسیار مناسب هستند؛ چرا که مانع جذب نور و حرارت خورشید می‌شوند و نور را منعکس می‌کنند. پس نوع آلومینیومی برای مناطق آفتابی بسیار کاربردی است.

ایزوگام های بدون روکش آلومینیومی، به منظور عایق کاری در پی ساختمان، تونل، سرویس ‌های بهداشتی و… کاربرد دارد.

حتما بخوانید: بنایی ساختمان و اطلاع از دستمزد بنا

در چه سطح هایی از آن استفاده می شود؟

از آنجایی که ایزوگام ها، عایق هایی برای نم و رطوبت هستند، موارد استفاده زیادی دارند.

از جمله آن ها می‌توان به: پشت بام ها، تونل ها، استخرها، سد ها، مخازن آب، سرویس‌های بهداشتی، پل ها، باند فرودگاه ها، پی ساختمان و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. ایزوگام ها علاوه بر عایق بودن در برابر نم و رطوبت، سبک هستند و مقاومت بالایی نیز دارند. قیمت آن ها نیز به نسبت دیگر عایق ها، پایین‌تر است.

همه این عوامل دست به دست هم داده است، تا این محصول را به یکی از رایج‌ترین راه‌های عایق کاری تبدیل کنند.

دلایل استفاده از آن چیست؟

ایزوگام برای پشت بام ها، به دلیل دوام بالا و قیمت پایین تر، بسیار مناسب هستند. اما دلایل دیگری نیز این عایق‌ها را بسیار محبوب کرده است.

ایزوگام‌ها حالت ارتجاعی خوب و  فرسودگی پایین دارند، مقاومت آن ها در برابر خراشیدگی و پارگی بالا است و در برابر دمای پایین نیز انعطاف خوبی از خود نشان می­دهند. به همین علت نصب ایزوگام برای پشت بام‌ها به نوعی ضمانت برای ساختمان به حساب می­آید.

به گفته یکی از طراحان ساختمان، شین یانگ، مزیت استفاده از ایزوگام نسبت به دیگر عایق‌ها برای ساختمان بسیار بیشتر است.

اگر ایزوگام را روی سطح صاف پشت بام به خوبی نصب کنید، می­بینید که چه عایق و پوشش تمیز، یکدست و زیبایی دارید.

روش نصب ایزوگام به چه صورت است؟

نصب ایزوگام‌ های پشت بام، معمولاً به همان روش سنتی انجام می‌شود. یک نصاب، که در این زمینه تخصص دارد، با حرارت دادن لایه زیرین ایزوگام، که چیزی در حدود ۲۲۰ تا ۲۴۰ درجه سانتیگراد است، آن را به سطح پشت بام می­چسباند و با این کار صورت دائمی به پشت بام می­چسبد.

نصب ایزوگام‌ نیازمند این است که سطح مورد نظر (پشت بام) تمیز باشد و تا حد ممکن برآمدگی نداشته باشد. نصاب ایزوگام با تمیز کردن سطح پشت بام، از ایجاد ناهمواری بر روی آن جلوگیری می­کند؛ چرا که هرچه ایزوگام صاف‌تر و بدون برآمدگی نصب شده باشد، طول عمر آن بیشتر می‌شود و از پاره شدن احتمالی آن جلوگیری می­شود.

ایزوگام در گوشه‌های پشت بام و محل خروج آب نیز باید به خوبی چسبیده شود تا از نشت آب به داخل سازه ساختمان جلوگیری شود.

حتماً باید چند سانتی متر از رول ایزوگام، بر روی رول موازی خودش باشد، تا از عدم نشت آب و رطوبت اطمینان حاصل شود. به این نکته نیز باید توجه کنید که ایزوگام‌ها بر روی فلز (به دلیل انبساط و انقباض) ، چوب (به دلیل فرسودگی) ، کاشی، سرامیک و… به خوبی نمی­چسبد.

به صورت کلی، ایزوگام بر روی لایه قیر به خوبی می­چسبد. به دلیل اینکه قیر موجود در زیر ایزوگام و قیر سطح موردنظر یکپارچه می­شود.

اگر دو لایه ایزوگام برای پشت بام بخواهید، باید لایه آلومینیومی ایزوگام زیرین برداشته شود، تا ایزوگام‌ها به خوبی به یکدیگر بچسبند.

تعمیر و ترمیم ایزوگام

تعمیر و یا بهتر است بگوییم ترمیم ایزوگام، همانند نصب آن، باید توسط افراد متخصص و نصاب ایزوگام انجام شود. در ابتدا باید نوع آسیب دیدگی آن مشخص شود؛ که معمولاً این آسیب‌ها در اثر نصب غیرحرفه‌ ای به وجود می‌آیند.

وجود برآمدگی یا ترک در ایزوگام‌ها به مرور زمان و با در معرض رطوبت قرار گرفتن آن ها، موجب آسیب به آن می­شود. اجسام سنگین مثل کولر نیز به ایزوگام آسیب می­رسانند.

مطالب مرتبط برای شما...

نظر شما

Your email address will not be published.