نکات طلایی شستشو فرش دستبافت

فرش دستبافت

فرش دستباف نوعی فرش با طرح های بسیار رایج و پر‌طرفدار است. که تولید این نوع فرش‌ها، در کشورهای غرب آسیا از جمله چین و هند و ایران صورت می‌گیرد. این فرش‌های زیبا توسط رنگ‌های باشکوه و طرح و نقش‌های زیبایشان معروف هستند و امروزه طرفداران بسیاری در اکثر نقاط جهان دارند. فرش‌های مشرقی در انواع متنوع  بافته  میشوند و جنس آن‌ها غالبا از پشم و یا پنبه می‌باشد. اما می‌توان آن‌ها را از ابریشم و یا مواد مصنوعی هم تهیه کرد.

لازم است که بدانید که فرش دستبافت هم نیز همچون فرش های دیگر زود کثیف میِ‌شوند. با دانستن راه های تمیز کردن و نگه داری از این نوع فرش‌ها می‌توانید تا مدتی طولانی ظاهر فرشتان را نو نگه دارید.

شستشو فرش دستبافت بعد از بافت انجام میشود و تا حدود 4 الی 5 سال نیازی به شستشوی آنها نیست.از آنجا که شستشوی این نوع فرشها مشکل تر از شستشو فرش ماشینی می باشد بهتر است با دقت بیشتری شسته شوند.

اتیکت یا برچسب فرش چیست؟

برای پیدا کردن این برچسب گوشه‌‌های فرشتان را بلند کنید. غالبا دستورالعمل‌ شستشو و بهترین راه برای تمیز کردن فرش دستبافت، بر روی این برچسب نوشته می‌شود.‌فرش‌ دستبافت در جنس‌های متفاوتی تولید می‌شوند و‌ می‌توانند از ابریشم، پشم و پنبه ساخته شوند، که برای پاک کردن هر یک از این فرش ها به آگاهی مشخصی نیاز دارید. معمولا پشم و پنبه جنس‌های بادوام‌تری هستند و آسان تر تمیز می‌شوند.

اگر فرش دستبافت شما از جنس ابریشم است و لکه‌ شدیدی بر روی آن افتاده، بهتر است به جای این‌ که خودتان برای شستن آن اقدام نمایید، برای شستشوی فرش  آن را به قالیشویی معتبر بدهید.

بگذارید فرشتان نفس بکشد!

حدودا هفته ای یکبار فرش دستبافت را با جاروبرقی تمیز کنید و هر دو طرف فرشتان را جارو بکشید،این کار باعث میشود خرده آشغالها و کثیفی روی فرش از بین برود و فرشتان نفس بکشد.همچنین این کار باعث میشود الیاف فرش دستبافت درهم و له نشود!

نکته مهم: البته اگر فرشتان ابریشمی است آن را مداوم جارو نکشید! چون باعث آسیب به آن شده و از ارزش فرش دستبافت کم میکند!

 آیا فرش شما رنگ می دهد؟

برخی از فرش‌ها رنگشان ثابت است و با خیس شدن رنگ نمی‌دهند، اما برخی دیگر اینگونه نیستند. اگرروی برچسب فرشتان با عبارت

 )  روبرو شدید، این عبارت به این معنی است که فرش شما رنگ می دهد و بهتر است آن را به قالیشویی ببرید dry clean only” (

برای شستشو فرش دستبافت به نکات زیر توجه کنید!

  • حتما قبل از استفاده از مواد شستشو مقداری از مایع را روی قسمت کمی از فرش دستبافت تست کنید ،اگر فرشتان رنگ پس نداد و مشکلی نبود بقیه فرش را بشویید در غیر این صورت شستشو فرش دستبافت را به قالیشویی بسپارید.
  • حتما فرشتان را پس از شستشو خشک کنید زیرا فرش دستبافت اگر به خوبی خشک نشود کپک خواهد زد.برای این کار میتوانید یک پارجه روی فرش بکشید تا نم فرش جذب پارچه شود.اگر خشک شدن فرشتان زمان زیادی میبرد می توانید از پنکه استفاده کنید.حواستان باشد پشت فرش را نیز به خوبی خشک کنید.
نکات طلایی شستشو فرش دستبافت
5 (100%) 1 vote

مطالب مرتبط برای شما...

  1. آقاجانی says:

    مرسی از نکات آموزندتون واسم مفید بود

Leave a Reply

Your email address will not be published.